Športni park

Podrobnosti
Športni park našega društva leži ob reki Savi v Sneberju pri Ljubljani. Postalo je zbirališče starejših in mlajših generacij, ki lahko najdejo skupne interese v športnem udejstvovanju, v tekmovalnem ali pa v rekreativnem smislu. Skozi čas smo zgradili štiristezno asfaltirano balinišče, dvostezno pokrito balinišče, petankarsko igrišče, košarkarsko igrišče, igrišče za odbojko na mivki, ter igrišče z gugalnicami za najmlajše. V sezoni si lahko ogledate tudi športne prireditve v balinanju in petanki. Naša lokacija je več kot primerna tudi za organizacijo piknikov ali družabnih srečanj.

Zgodovina društva

Podrobnosti

Športno društvo SLOGA je bilo pravno formalno ustanovljeno 15. januarja, leta 1972, takrat kot "kegljaško balinarski klub". V letu 1990 se je spremenil naziv v "balinarski športni klub", današnji naziv "športno društvo" pa je v veljavi od leta 1998. Osnovno ime Sloga pa se ni spreminjal od ustanovitve. Ustanovni člani so bili: Dimnik Jakob (predsednik do leta 1990), Markič Zdravko (tajnik), Snoj Jernej (blagajnik), Semrajc Andrej, Vidic Alojz, Pangršič Franc, Primar Janez, Keber Dušan, Gorenc Vlado, Mejač Ivan, Girandon Janez, Plotajs Jože, Ovca Jože, Likovič Rudi in Mejač Adolf. Prvotni sedež društva je bil v Zajčji dobravi. Osnovna panoga je bila keglanje, balinarji pa so delovali kot sekcija. V letu ustanovitve je padla tudi odločitev o izgradnji novega štiristeznega kegljišča v Zadobrovi, ki ga je zgradilo Gostinsko podjetje Moste. V tistemu času je bilo namreč večje zanimanje za keglanje, kar pa se je z leti spremenilo. V osemdestih letih se je kegljaška ekipa znašla v težavah, saj je dobila prepoved igranja na domačih igriščih, ker jih lastnik ni primerno vzdrževal. Tako se je ekipa znašla v nemilosti, saj je bila primorana postati najemnik na tujih kegljiščih. V začetku osemdesetih let, ko se je že kazala potreba po novih balinarskih igriščih, saj dve igrišči nista bili več dovolj, se je ponudila priložnost za novo lokacijo ob reki Savi v Sneberju. Takratni upravni odbor je leta 1982 sklenil, da na današnji lokaciji začnejo urejati lastne prostore in igrišča, čeprav občina sprva ni bila navdušena nad tem, saj ni izdala potrebnih dovoljenj. Takoj naslednje leto so se pričele prve delovne akcije, ves čas gradnje pa so bila največji problem finančna sredstva. Postavitev obstoječega objekta je omogočilo podjetje "Marles Maribor", ki je takrat v bližini gradilo naselje vrstnih hiš. Priključili so tudi elektriko. Papirnica Vevče je napeljala vodovod. Finančna in materialna sredstva je prispevala tudi Iskra, SCT pa je pomagal pri izgradnji igrišč, ki so bila končana v letu 1984. Svečana otvoritev je bila v letu 1985 in takrat se je začelo novo obdobje, torej obdobje samostojnosti. Ne glede na to, da so morali prekiniti s keglanjem, so tedanji člani z novo pridobitvijo temeljito spremenili podobo športne organizacije. Večina kegljaške ekipe je tekmovala tudi v balinarski ekipi, zato morda opustitev prvotne panoge ni bil tako boleč.Med največje uspehe šteje dvakratna osvojitev lovorike pokalnega prvaka Jugoslavije v letih 1986 in 1988, ter osvojitev mladinskega svetovnega prvaka v parih. Do konca osemdesetih let sta bili naknadno zgrajeni še dve pokriti balinarski igrišči, kasneje pa še paviljon "Jurček". Zaradi velikega interesa članov sta bili ustanovljeni še dve balinarski sekciji pod imeni "Sneberje" in "Rekord" , ki še danes nastopata v nižjih območnih ligah. Prva balinarska ekipa je nastopala v prvi jugoslovanski ligi, sedaj je pa že kar nekaj let z mlado ekipo v vrhu slovenske super lige. Z leti in "mladim vetrom" so skupaj z društvom rastli tudi interesi. Tako se je zgradilo igrišče za košarko in uredila se je površina za organizacijo piknikov. Leta 2000, ko se je v Sloveniji že pričela igrati tudi petanka, se je v ŠD Sloga ustanovila tudi petankarska sekcija, ki je že na začetku dvakrat zapored osvojila naslov ekipnega državnega prvaka in sicer v letih 2000 in 2001. Med prvimi v Sloveniji so zgradili igrišče na prostem, dvakrat pa so nastopili v evropskem pokalu državnih prvakov. Člani in članice redno osvajajo medalje na državnih prvenstvih pa tudi na mednarodnih tekmovanjih. V letu 2005 je bilo zgrajeno tudi igrišče za igranje odbojke na mivki, kar je še popestrilo dogajanje v športnem parku, ki po več kot dvajsetih letih počasi dobiva svojo končno podobo.

Leto 2006 bo z zlatimi črkamo zapisano v zgodovini kluba. Spomladi je bila prvič uradno objavljena spletna stran, ki je doživela izjemen obisk. Jeseni sta se obe petankarski ekipi uvrstili na zaključni turnir četverice "final four", kjer je A ekipa osvojila tretji naslov državnih prvakov, B ekipa pa je zasedla tretje mesto. Balinarska ekipa je po rednem delu zasedla prvo mesto, v končnici pa je v polfinalu najprej ugnala dotedanjega državnega prvaka Lokateks Trato, v dramatičnem finalnem dvoboju pa ekipo Agavo Zabiče, ter s tem osvojila svoj prvi naslov državnih prvakov. Za nameček pa je veteranska balinarska ekipa REKORD prav tako v svoji kategoriji osvojila naslov državnega prvaka. Če poleg tega omenim še 17 medalj, od tega 5 zlatih, iz posamičnih državnih prvenstev v obeh panogah, dveh zmagah v mednarodnih petankarski zasedbi za CENTROPE CUP, ter dveh zmagah, treh drugih mest in štirih tretjih mest na turnirjih TOUR, lahko rečemo da je bila ta sezona oranžno obarvana, torej v znamenju Sloge. Velja omeniti tudi to, da je balinar Aleš Borčnik zastopal barve Slovenije na evropskem prvenstvu na Rijeki ter v hitrostnem zbijanju in štafeti osvojil četrto mesto. Petankar Jože Skrbinek pa je že tretjič postal TOUR-WINNER ter drugič igralec leta. Kot zanimovost pa še to. Oprešnik Gregor je prvi tekmovalec v Sloveniji, ki je osvojil naslov državnega prvaka v balinanju in petanki in to v isti sezoni.

Osebna izkaznica

• JURE BUTINAR
  • STOJAN DIMNIK

Kdo je prisoten?

Na strani je 3 gostov in ni članov .